Freelancer İş Dünyası ve Sosyal Medyanın Etkileri

0
1045
views

Serbest Çalışma stili giderek büyüyen bir çalışma şekli olarak günden güne artış gösteriyor. Bir diğer adıyla Freelancer olarak ta adlandırılan bu çalışma stili insanlara daha özgür ve verimli çalışmasına olanak sağlıyor. Kendi işini geliştirmekle uğraşan insanların sayısı günden güne artıyor. Her gün sabah 8, akşam 5 kuralına artık kimse katlanmak istemiyor.

FreshBooks tarafından yapılan bir araştırmaya göre serbest mesleğe sahip insanların %70’i klasik iş düzenine geri dönmeyi düşünmüyor. Eski düzenin aksine kendi işine yoğunlaşan bireyler bağımsız bir şekilde daha rahat çalışmaya başlamış durumda. Freelancer olarak çalışmaya başlayan bireyler adeta etrafını çevreleyen sınırlardan kurtularak daha profesyonel ve etkili olduklarını düşünüyor.

İş Düzenine Çomak Sokan Neydi?

1950’li yıllarda hayata gelmiş olan ve bugünlerde emekliliklerinin tadını çıkaran insanlar hayatlarını adadıkları işte neredeyse 30 ila 40 yıl arasında çalıştı. Buna karşılık olarak ise maaş, ikramiye, emeklilik ve sigorta gibi ayrıcalıklara sahip olmuşlardı. Ancak 1970’li yıllarla birlikte artık birçok profesyonel çalışan bu sisteme gelemedi ve bir arayış içerisine girmeye başladı. Firmalar ve çalışanlar birbirlerinden sıyrılarak farklı dallara ayrıldılar. Çalışanlar kendi hayatlarını kendilerinin dilediği yaşamak için önemli kararlar alarak kendi iş hayatlarına atıldılar. Kuşkusuz bu değişimde sosyal medyanın etkisi de bir hayli yüksek oldu.

Sosyal Medyanın Etkisi

Sosyal medya siteleri ile birlikte dünya eskisinden daha da küçük bir yer halini almaya başladı. Nitekim saniyeler içinde dünyanın dört bir yanındaki olaylardan bi haber olabilmekteyiz. Sosyal medya bu alanda toplumların davranış biçimlerini, geleneklerini, stillerin ve en çokta yaşam stillerini etkiledi.

İş hayatına olan etkilerine değinecek olursak, globalleşen dünya ile birlikte birçok akım ve yaşam tarzı farklı kültürlere ve insanlara aktarıldı. Freelancer iş hayatı da sosyal medya ile birlikte milyonlarca insan tarafından bilinir ve uygulanır bir hal aldı.

İnsanlar Neden Serbest Olarak Çalışmak İstiyor?

  • İnsanlar, hayatlarını doyasıya yaşayabilmek için esnek saatlere dayalı çalışma saatini benimsedi. Özellikle uykucu kesimleri düşünürsek sabahın 8’inde kim kalkmak ister?
  • İnsanlar kendi markalarını oluşturmakta daha parlak fikirli ve etkin davranabiliyorlar.
  • Son olarak insanlar mesai saatini doldurmaya çalışmak yerine işini daha etkin bir şekilde halledip kendilerini başka öğrenimlere ve tecrübelere yönlendirebiliyorlar. Bu sayede bir yandan işinizi yaparak bir diğer taraftan resim yapabilir, müzik besteleyebilir, öğle yemeğinizi dilediğiniz gibi pişirip yiyebilirsiniz, en önemlisi ailenize vakit ayırarak daha verimli düşünebilir çalışmalarınızı daha rahat bir şekilde yürütebilirsiniz.
  • Bu zamana kadar birçok insan belirli bir alanda gelişerek bu alanla ilgilenmiş sürekli bu alanın gerekliliği üzerinde kafa yormuştur. Ancak günümüz şartlarını ele aldığımızda sadece bir alanda uzman olmak gereksinimleri karşılayamamaktadır.
Önceki İçerikEn İyi Dizüstü Oyuncu Bilgisayarları
Sonraki İçerikYeni Neslin Bilmediği Online Oyunlar
Merhaba weblesene okurları ben Burak Üniversite öğrencisiyim bu blogum da her türden paylaşımlar yapacağım. Paylaşımlarım da ki tek amaç weblesene okurlarını hem eğlendirip hem de bilgilendirmektir.
TEILEN

Warning: A non-numeric value encountered in /home/weblesene/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here