Ethereum Nedir ? Madenciliği Nasıl Yapılır ?

0
804
views

Ethereum Nedir?

Ethereum son yıllarda ortaya çıkan ve insanların ilgi odağı haline gelen dijital para birimlerinden bir tanesidir. Herhangi bir merkeze veya fiziksel bir bankaya ihtiyaç duymadan kullanılabilen para birimleri son 10 yılda ortaya çıkmış ve son zamanlarda değerleri bir hayli artmıştır. İlk olarak Kuzey Amerika’da düzenlenen bir bitcoin konferansında ortaya çıkan bu dijital para birimi önceleri bir proje olarak ortaya atılmıştır. Ethereum projesi Vitalik Buterin isimli bir kişi tarafından üretilmiş ve kripto işletim sistemi olarak lanse edilmiştir.

Ethereum projesinin para birimi Ether olarak bilinmektedir. Ethereum kurucusunun ifadelerine göre Ether, bu projenin kripto yakıtı olarak görülmüş ve işlem gelirlerinin ödenmesinde kullanılmaktadır. Bitcoin Vol.2 olarak ta bilinen ethereum tamamen kendisine özel bir programlama diline sahiptir. Ayrıca fiziksel bir merkezi bulunmamaktadır. Ethereum’un ortaya çıkış hikayesi ise Bitcoin’in blockchain mantığı yürütülerek başlamıştır.

Ethereum’un mucidinden bahsedecek olursak Vitalik Buterin Bitcoin çılgınlığın ana elemanlarından birisidir. Oldukça iyi bir programcı olan Buterin 2011 yılında Bitcoin ile tanışmasının hemen ardından üniversite eğitimine ara vermiş ve kendisini dijital para işlerine adamıştır. Buterin ayrıca Bitcoin Magazine adlı sitenin kurucuları arasında yer almaktadır.

Ethereum Projesi Nasıl Start Aldı?

Bu projeye ilk olarak Buterin’in de aralarında bulunduğu 4 isim tarafından start verilmiş daha sonraları da Rusya hükumetinin de desteğini alarak bir hayli büyümüştür. Charles Hoskinson, Gavin Wood, Anthony Dilorio ve Vitalik Buterin ile başlaya macera daha sonra 32 kişilik bir ekip işine dönüşmüştür.

Ethereum ilk olarak 2013 yılında White Paper ile tüm dünyaya duyuruldu. Daha sonra 2014 yılına gelindiğinde ABD’de gerçekleştirilen bir konferansta Ethereum tam olarak ne olduğu ve gibi işlevlere sahip olduğu anlatıldı. Bu tarihe kadar merakla beklenen açıklamaların ardından tüm dünyada Ethereum Bitcoin’in bir rakibi olarak görülmeye başlandı. Yine aynı yılın nisan ayında Yellow Paper ile çeşitli dokümanları ve teknik bilgileri paylaşılan Ethreum’un resmi olarak tanıtımı 2015 yılında gerçekleştirildi. Böylece tüm dünya Ethereum’un ne olduğuna tanık olmuş oldu.

Kendisine internetin enerji kaynağı olarak adlandırılan Ethereum tıpkı halefi Bitcoin gibi bir blok zinciri mantığıyla üretilmiştir. Kendisine ait oldukça özel bir programlama diline sahip olan dijital para birimi özel protokol yazılımlarına sahiptir. Nitekim bu özel programlama dili ve özel altyapısı sayesinde Bitcoin’den daha sağlam bir şifreleme altyapıya sahip olduğu düşünülmektedir. En önemli özelliklerinden bir tanesi de bu ağa bağlanan kullanıcıların özel sistemleri ve bilgisayarları sayesinde Ethereum üretebilme olanağına sahip olması.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dijital para birimleri ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de kuşkusuz nasıl üretildikleridir. Halefi Bitcoin ile aynı üretim yöntemine sahip olan Ethereum’da üretim yapabilmek için oldukça yüksek performansa sahip GPU yani ekran kartlarına sahip olmak şart. Dijital para birimlerinin üretilmesi için gerekli en önemli bilgisayar bileşeni ekran kartları olarak gösterilmektedir.

Bitcoin’e nazaran daha basit bir üretim yöntemine sahip olan bu para biriminin üretimi daha çok tercih edilmektedir. Öyle ki Windows kurulu kişisel bilgisayarlarda dahi birkaç temel donanım ile üretilmesi mümkün. Eğer bilgisayarınızın GPU gücüne güveniyor ve bu işi yapacak vaktiniz bulunuyor ise yapmanız gereken tek şey Ethereum coinlerinizi koyacağınız bir dijital cüzdan oluşturarak havuza dahil olmaktır. Ethereum üretimi bireysel olarak ta mevcuttur ancak havuza dahil olarak daha kolay ve hızlı bir şekilde para kazanabilmeniz mümkündür. Havuz mantığı ise birçok farklı bilgisayar sisteminin senkronize çalışarak sistem güçlerini birleştirmesi ile oluşmaktadır. Böylece iş yükü paylaşılır ve daha kolay para kazanabilirsiniz. Burada kazanılan coinler bir çeşit algoritma ile kullanıcılara dağıtılmaktadır. En çok payı ise havuz operatörleri almaktadır.

Önceki İçerikEn İyi Oyuncu Mouseları
Sonraki İçerikİnstagram’ın Yeni Özellikleri
Merhaba weblesene okurları ben Burak Üniversite öğrencisiyim bu blogum da her türden paylaşımlar yapacağım. Paylaşımlarım da ki tek amaç weblesene okurlarını hem eğlendirip hem de bilgilendirmektir.
TEILEN

Warning: A non-numeric value encountered in /home/weblesene/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here