Bitcoin Nedir ? Madenciliği Nasıl Yapılır ?

0
774
views

Bitcoin Nedir?

Son dönemlerde gündeme oturan ve herkesin dilinde dolaşan Bitcoin, birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Peki nedir bu Bitcoin?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto isimli bir şahıs tarafından deneysel olarak 2008 yılında başlatılmış bir tür dijital para birimidir. Herhangi bir resmi kuruluşla alakası olmayan ve herhangi bir yerde fiziksel bir merkezi bankası bulunmayan bu para birimi günümüzün en değerli para birimleri Euro ve Dolar’a alternatif olarak görülmektedir. Bitcoin’in kısaltılmış hali BTC, sembolü ise ฿ dir.

Günümüzde birçok insan tarafından Bitcoin kağıt yani fiziksel paranın geleceği olarak görülmeye başladı. Nitekim dünya üzerinde binlerce hatta milyonlar kişi gelecekte fiziksel paranın tedavülden kalkacağı ve tüm dünyanın dijital parayı kullanmaya başlayacağı görüşünde. Hayatımıza adım adım giren bu para biriminin günümüzde fiziksel paranın yerini alabilmesi imkansız olarak görülüyor. Bir yandan Bitcoin çılgınlığı çığ gibi büyürken bir yandan da uzmanlar bunun bir balon olduğunu ve günün birinde patlayacağını iddia ediyor.

Her geçen gün değerini bir kat daha artıran bu sanal para dünyanın birçok noktasında kullanılmaya başlandı bile. Özellikle devletler bu sanal paraya karşı ılımlı davranmaya başladı. Nitekim Japonya ve Çin gibi dünyanın önde gelen ülkeleri kendi sanal para birimi üzerinde çalışıyor. Son olarak ise Almanya Maliye Bakanlığı geçtiğimiz aylarda Bitcoin’i bir tür hesap birimi olarak görmeye başladıklarını itiraf etti.

Bitcoin Nasıl Üretiliyor? Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin’in nasıl oluştuğu veya üretildiği en çok merak edilen hususlardan bir tanesi kuşkusuz. Bitcoin, madencilik denilen bir yöntem ile üretilmektedir. Madencilik yaparak Bitcoin üretmek madenciliğin temelini oluşturmuyor. Madencilik kısaca sistem ağının korunması, sistemde yer alan her kullanıcının senkronize bir şekilde idare edilmesi ve hesaplama yetkilerini kullanarak işlem gerçekleştirme temeline dayalıdır.

Mevcut sistem ilk başta söylediğimiz gibi ana bir merkeze sahip olmadığı için Bitcoin’in kullanıldığı her ortamda süreci yürütmek ve gözetimde bulunmak gerekiyor. İşte bu işlemleri yürütenlere yaptıkları işlem karşılığında Bitcoin verilmektedir. Bu işlemleri yapan bireylere ise madenci denilmektedir.

Eğer sizlerde madencilik ile ilgileniyor ve bu işi yapmak istiyorsanız çok iyi bilgi birikime sahip olmanız gerekmekte. Ayrıca bu işlemler gerçekleştirmek için oldukça iyi bir bilgisayara sahip olmanız şart. Bitcoin madenciliği bilgisayar bileşenlerine bağlı olarak yapılmaktadır bu nedenle bilgisayar sistemlerinin bir hayli güçlü olması gerekli. Bilgisayar bileşenlerinden en önemli iki donanım kuşkusuz işlemci ve ekran kartıdır. Bu iki bileşeniniz ne kadar iyiyse o kadar iyi madencilik yapabilirsiniz. Eğer bu konular hakkında pek bir bilginiz yok ise madenciler için özel tasarıma sahip sistemler satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz.

Madencilik yapmak için çok sistem sahibi olmanız illa şart değil, ikinci bir seçenek ise madencilik havuzları denilen bir sisteme dahil olabilirsiniz. Mining pool adı verilen bu Bitcoin havuzlarında birçok bilgisayar kullanıcısı yer almaktadır. Özetle Bitcoin havuzunu anlatacak olursak birçok kullanıcı bilgisayarlarının güçlerini birleştirerek ortak madencilik yapabilmektedir. Bitcoin havuzu yöntemi oldukça daha basit ve kullanışlı olunca kullanıcı sayısı da bir hayli fazla oldu. Mining pool’ların sayısı bir hayli fazladır ve bu her havuzun farklı kazanç dağılımı bulunmaktadır. Genel itibari ile her havuzun sahip olduğu gelir havuzda bulunan madencilere özel bir formüle göre dağıtılır. Tabi bu havuzdaki en büyük payda kuşkusuz havuz yöneticisine gitmektedir.

Son günlerde değeri yaklaşık 8 bin dolara ulaşan Bitcoin’in ülkemizdeki değeri ise 30 bin TL gibi değerlere ulaşmış bulunmakta. Bundan yıllar önce Bitcoin’e komik miktarda para yatıran birçok insan artık bugünlerde milyoner oldu. Özellikle bilim-kurgu dizilerine de konu olan bu para birimi dünyanın en meşhur dizilerinden bir tanesi olan Mr. Robot’a dahi konu oldu.

Önceki İçerikGET Nedir ? Nasıl Kullanılır ?
Sonraki İçerikEn İyi Oyuncu Mouseları
Merhaba weblesene okurları ben Burak Üniversite öğrencisiyim bu blogum da her türden paylaşımlar yapacağım. Paylaşımlarım da ki tek amaç weblesene okurlarını hem eğlendirip hem de bilgilendirmektir.
TEILEN

Warning: A non-numeric value encountered in /home/weblesene/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here