Backorder Nedir ? Nasıl Yapılır ?

0
895
views

Kayıt edilmiş bir domainin süresi dolduğunda o domaini bir daha kayıt edebilmeniz için tahmini üzerinden 70 ile 80 gün geçmesi gerekmektedir. Tabi ki domainin tam olarak ne zaman düşeceği belli olmadığı için Backorder yapılır yani bir nevi “ön sipariş” diyebiliriz. Yani anlayacağınız Backorder düşecek domainlerin ICANN tarafından onaylı firmalar tarafından yakalanıp adımıza kayıt edilmesidir. Eğer farklı bir firma üzerinden sizden önce Backorder yapan bir kişi veya firma var ise sizin yaptığınız Backorder işlemi işe yaramayacaktır, firma domaini yakalayamayacaktır. Backorder daha çok değerli olarak görülen domainleri farklı şahıslar tarafından kayıt edilmemesi için yapılır buna otomatik kayıt işlemi de diyebiliriz.

Backorder Nasıl Yapılır ?
Dünyanın en büyük firmalarından bir tanesi olan Godaddy üzerinden örnek verelim. Godaddy firmasında 2 şekilde backorder yapabiliyorsunuz. İsterseniz Domain Manager üzerinden isterseniz de site içerisinden backorder işleminizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Backorder işlemlerini sıralayarak anlatalım.

Godaddy hesabınıza giriş yapıyorsunuz, domain arama kutusuna backorder yapacağınız domaini girip arıyorsunuz.

Önünüze sonuç sayfası açılacak bu kısımda Learn More (Daha Fazla Bilgi Edin) kısmına tıklıyoruz.

Önünüze yeni bir pencere açılacaktır, bu pencerede Domain Backorder yazısının yanındaki kutucuğa tıklıyoruz.

Devam et diyoruz ve Continue To Cart (Sepetinize Devam Edin) yazısına tıklıyoruz.

Ardından Proceed to Checkout kısmına tıklayıp ödeme bilgilerini giriyoruz.

İşlemlerimiz bu kadar bu adımları yaptıktan sonra Godaddy domaini yakalayabilirse size mail yoluyla ulaşacaktır. Fakat aynı domaine başka bir kişide Backorder ücreti verdiyse o domain açık arttırmaya çıkarılıyor. Açık arttırmada en yüksek ücreti veren domainin sahibi oluyor. Açık arttırmada en yüksek ücreti siz verirseniz ve domain size kalırsa Backorder ücretinin yanında açık arttırmada verdiğiniz ücreti de ödüyorsunuz. Fakat açık arttırmada domain size kalmadıysa verdiğiniz Backorder ücreti Godaddy hesabınızda kalıyor, yani farklı bir domaini backorder edebiliyorsunuz.

Önceki İçerikAdsense Yüksek Kazançlı Sektörler
Sonraki İçerikGET Nedir ? Nasıl Kullanılır ?
Merhaba weblesene okurları ben Burak Üniversite öğrencisiyim bu blogum da her türden paylaşımlar yapacağım. Paylaşımlarım da ki tek amaç weblesene okurlarını hem eğlendirip hem de bilgilendirmektir.
TEILEN

Warning: A non-numeric value encountered in /home/weblesene/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here