Lanetli Hazine 221 Yıldır Çıkarılamadı

0
727
views

Kanada’nın Nava Scotia adasının yakınlarında küçük bir ada olan Oak adasının sırrı 221 yıldır çözülemiyor. Efsanelere ve söylentilere göre Oak adasında çok büyük bir hazine bulunuyor. Tabi ki hazinenin varlığı kanıtlanamasa da 221 yılda bir çok insan bu hazineyi bulmak için Oak adasına gidiyor. Fakat hazineyi bulmayı hatta ve hatta yaklaşmayı hiçbir insan başaramıyor, tüm hepsi evlerine elleri boş dönüyor.

Bu gizemli adayı ilk keşfeden kişi 16 yaşında Daniel McGinnis isimli bir çocuktur. 1795 yılında kanosuyla keşfe çıkan bu çocuk Mahone Körfezi’ni geçer ve Oak adasına varır. Oak adasına çıkan çocuk ormanın derinliklerine doğru yürür. Karşısına boş bir bölge ve büyük bir meşe ağacı çıkar, bu ağacın sadece tek bir dalı budanmıştır. Meşe ağacının altında dikkat çeken bir çukur bulunuyor, bu çukur yıllar sonra ismi verilen para çukurudur. Çocuk sevinerek geri döner define bulduğunu düşünür, ertesi gün arkadaşlarını toplayıp Oak adasına geri gelirler. 3 kişilik grup hemen kazıya başlarlar, aradan saatler geçer çocuklar yaklaşık 9 metre kazı yapmışlardır. 9 metre kazılmasına rağmen hala gözle görülür hiçbir şey yoktur, pes eder ve geri dönerler. Yaşadıkları yere geri dönüp define olduğunu söylerler ve yardım isterler fakat kimse yardım etmez. En son olayı duyan yaşlı bir kadın bir hikaye anlatır, bu hikayeyi duyan 30 yaşlı 2 adam hikayeden etkilenip kazıyı kabul ederler. Bu adamlar gruba katılır ve 1804 yılında Oak adasına çıkıp kazıya devam ederler. En son kazı çalışmasının üstünden 9 sene geçmiştir ve gençler nasıl bıraktıysa para çukuru öyle durmaktadır. Bu grup kazıya başlar en başta 27 metreye kadar kazarlar, fakat bir şey dikkatlerini çeker. Bu inanılmaz çukurda her 3 metrede bir meşe kütüklerinin bulunduğu anlaşılır. Kazıya devam ederler kazının devamında ise 12 metre sonra kütüklerin üstlerinde bir kömür tabakası, 15 metrede bir kat cam macunu, 18 metrede ise bir kat Hindistan cevizi lifi bulunur.

Esrarengiz çukurda kazıya devam eden grup 27 metreye geldiklerinde ise en ürkütücü şeyi keşfederler: buldukları şey bir taştır. Taşın üzerinde garip yazılar vardır taşı yerinden çıkarırlar fakat çukur suyla dolar bu sebeple kazı çalışmaları tekrardan yarım kalır. Seneler sonra tekrardan kazı yapmak için geri dönen grup bu sefer paralel kazılar yaparlar. Fakat kazdıkları paralel kuyularda kısa sürede suyla dolar. Bu olaylardan sonra çukura “Para Çukuru” adını verirler. Para çukurunun içerisinde bubi tuzaklarının olduğu ve 150 metrelik bir su yolu olduğu keşif edilir. En son çalışmalarında ise Para Çukuruna dolan suyu boşaltmaya çalışırlar, fakat ne kadar çalışsalar da deniz suyu çukuru tekrar doldurur.

 


1849 yılında ise bu gizemli çukur çalışmalarına bir şirket başlar. Çalışmaların sonucu başarılı olur içi parayla dolu olan 2 adet fıçı bulunur. Bundan da ilginci 3 küçük altın baklası da olduğu görülür. Fakat kısa süre sonra bu baklalar kısa süre sonra ortadan kaybolurlar kimse neden ve nasıl kaybolduğunu çözemez. Bu çukurdaki en çalışmanın üzerinden 221 yıl geçmesine rağmen hala gizemini devam ettiriyor. Profesyonelce ve ustaca yapılan bu çukuru kimin yaptığı hala bilinmiyor.

Önceki İçerikTurkcell’den Yerli Arama Motoru Yaani
Sonraki İçerikKnight Online Farm Bitti Mi ?
Merhaba weblesene okurları ben Burak Üniversite öğrencisiyim bu blogum da her türden paylaşımlar yapacağım. Paylaşımlarım da ki tek amaç weblesene okurlarını hem eğlendirip hem de bilgilendirmektir.
TEILEN

Warning: A non-numeric value encountered in /home/weblesene/public_html/wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here